Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 24 maja 2012

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

WITAJCIE :),

Nadeszła w końcu pora, kiedy słońce i upał towarzyszą nam od rana do późnego wieczoru :) Niejedna z nas chciałaby, aby upragniony urlop w końcu nadszedł, abyśmy mogły korzystać w pełni ze wspaniałej pogody.

Pamiętajmy jednak w tym czasie o ochronie naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych!!!

Na pozór nieszkodliwe mogą dać o sobie znać w późniejszym czasie!!!

ZMARSZCZKI, CIEMNE PLAMY, NIERÓWNA POWIERZCHNIA SKÓRY- NIE SĄ WYŁĄCZNIE SKUTKIEM  STARZENIA SIĘ ORGANIZMU. SĄ TO TAKŻE NASTĘPSTWA ZBYT DUŻEJ EKSPOZYCJI NA PROMIENIOWANIE SŁONECZNE!!!


DUŻA ILOŚĆ SŁOŃCA TO NAJGROŹNIEJSZY WRÓG SKÓRY!!!

Ekspozycja na słońce powoduje tworzenie się w skórze wolnych rodników. Te cząsteczki atakują zdrowe komórki skóry, niszcząc i zakłócając proces produkcji włókien kolagenowych oraz cząsteczek kwasu hialuronowego, które są odpowiedzialne za jędrność i odporność skóry. Dlatego też skóra staje się mniej sprężysta i pojawiają się zmarszczki. Słońce może uszkodzić także oczy i oddziaływać na układ immunologiczny. Promienie UV potrafią niszczyć białe krwinki i komórki Langerhansa ( struktury odpowiedzialne za efektywną walkę z wirusami i innymi czynnikami chorobotwórczymi). 

Ze słońca docierają do nas trzy rodzaje promieniowania. Promieniowanie widzialne i podczerwone zapewniaja światło i ciepło. Promienie ultrafioletowe są szkodliwe. Dzielą się je według długości fali, na UVA, UVB i UVC. 

PROMIENIOWANIE UVA- ma największą długość fali i dociera do nas z dużą intensywnością przez cały dzień.  Promienie przenikają przez naskórek aż do skóry właściwej, niszcząc nowo powstające komórki skóry. Poza tym przyczyniają się do powstawanie nowotworów i reakcji alergicznych. PROMIENIE UVA SĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE!

PROMIENIE UVB- ma średnią długość fali. Jednak tak jak promienie UVA przedostaje  się poprzez naskórek do skóry właściwej. Ten rodzaj promieniowania  zaburza strukturę komórek skóry. Powoduje pękanie naczynek krwionośnych i powstawanie zmarszczek. Natężenie tego promieniowania jest największe w godzinach 10-14. Promienie UVB nie przenikają przez szkło. 

PROMIENIOWANIE UVC- ma najkrótszą długość fali.  Zazwyczaj jest absorbowane na poziomie warstwy ozonowej lecz wraz ze zmniejszaniem się warstwy ozonowej trzeba uważać na ten rodzaj promieniowania. Promienie pochłaniane są przez naskórek i w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne.

JAK SIĘ BRONIĆ?
- UNIKAJ SŁOŃCA W GODZINACH POŁUDNIOWYCH (10-14)- promieniowanie jest najsilniejsze,
- NOŚ WŁAŚCIWĄ ODZIEŻ I NAKRYCIE GŁOWY (bluzki z długim rękawem, kapelusze z szerokim rondem). Promienie UV bardzo łatwo przenikają przez tkaniny o luźnym splocie i mokre ubrania,
- STOSUJ FILTRY OCHRONNE PRZEZ CAŁY ROK na odsłonięte obszary skóry, wybieraj te, które chronią przed UVA i UVB, nakładaj je dosyć obficie.
- UNIKAJ SOLARIÓW,
- NOŚ OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

WARTO ZAJRZEĆ:
www.uwagaslonce.pl
www.badajznamiona.pl
www.czerniak-stop.pl


KOSMETYKI Z FILTRAMI:-  wybieraj te, które chronią przed UVA i UVB,
- nakładaj obficie, szczególnie na twarz i dłonie
ilość odpowiadająca jednej łyżeczce- na twarz
30 g (ilość mieszcząca się w małym kieliszku)- na ciało
- jeśli masz wrażliwą skórę stosuj kosmetyki z filtrem na bazie kremu i unikaj produktów z zawartością tretynoiny, gdyż wysuszają skórę,
- wodoodporne kosmetyki z filtrami należy nakładać 20 minut przed wejściem do wody, aby zdążyły związać się ze skórą,
- dzieci przed ukończeniem szóstego miesiąca nie powinny być smarowane kosmetykami z filtrami.

CO TO JEST FAKTOR? JAKI WYBRAĆ?

Faktor to inaczej współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje nam dany preparat ochronny. Jest on określony liczbą i symbolem literowym podanym na opakowaniu produktu ochronnego. 
SPF - Sun Protection Factor


Oprócz oznaczenia SPF na opakowaniach preparatów ochronnych można czasem spotkać inne symbole literowe będące odpowiednikami skrótu SPF, tylko w innych językach, np.: 
- LSF (Licht Schutz Factor) - niemiecki odpowiednik, 
- IP (Indice de Protection) - francuski odpowiednik,
- Można także spotkać się z symbolami: FP, SF lub BF.




Liczba SPF mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu takiego preparatu, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne. Przyjmuje się, iż zazwyczaj średnio po 15 minutach przebywania na pełnym słońcu skóra rasy białej zaczyna się czerwienić. Piętnaście minut to zwykle czas potrzebny do wniknięcia w skórę minimalnej dawki rumieniowej - MED wywołującej zaczerwienie skóry. Natomiast jeśli użyjemy kremu np. z faktorem SPF 15 wówczas możemy przebywać na pełnym słońcu przez 3 godziny i 75 minut lub też spędzić 15 - piętnastominutowych seansów nie martwiąc się o poparzenie słoneczne [ 15 (minut) * 15 (SPF) = 225 (minut) czyli 3h 75minut].

Stopień ochronny jaki zapewnia nam dany krem wyrażony w procentach:
  
SPF 2 - blokuje 25-30 % 
SPF 4 - 50% 
SPF 10 - 85% 
SPF 15 - 95-96 % (wg. niektórych danych 93 %) 
SPF 25 - 96% 
SPF 30-50 - 98 % 
SPF 60 - 98,5 %


Obecnie wiele firm oferuje sezonowo kosmetyki posiadające filtry:
















Źródła internetowe: http://mediweb.pl/beauty/wyswietl_vad.php?id=912.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz